Umí zbavit depresí i virů

20.10.2020

O tom, že psychická pohoda má nesporný vliv na fyzické zdraví, dnes již není pochyb. Ovšem v době karanténních opatření je pro řadu z nás někdy už obtížné uchovat si dobrou náladu, uvolněnou mysl a vyvarovat se pocitům úzkosti. Některými dary přírody si ale naštěstí můžeme pomoci.

Bylina dobré nálady, Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), je bylinka pomáhající účinně nejen při depresích.

lek.1.jpg

Třezalka tečkovaná je nejúčinnější přírodní antidepresivum, pozitivních účinků na lidské zdraví má však mnohem víc. Flavonoidy, významné antioxidanty, spolu s dalšími bioaktivními složkami zlepšují také hojení ran nebo trávení, působí příznivě při kožních problémech problémech.

Díky čemu umí třezalka zatočit s depresí?

Z více než sto padesáti bioaktivních složek, které třezalka obsahuje, jsou nejvýznamnější hyperforin, hypericiny a flavonoidy. Právě hyperforin je zodpovědný za antidepresivní účinky. Působí stejným mechanismem jako psychofarmaka podávaná při depresích, úzkostech, nespavosti a výkyvech nálad. Ovlivňuje neurotransmitery, zejména serotonin, tzv. hormon štěstí. Zabírá proti slabším a středním projevům depresivní poruchy stejně dobře jako chemické léky, ale nesmí se s nimi kombinovat – užívejte buď jedno, nebo druhé. 

Kromě toho bohužel také snižuje účinek některých preparátů, zejména hormonální antikoncepce. Berete-li nějaké léky pravidelně, poraďte se s lékařem či lékárníkem, jestli se s třezalkou snesou.

Třezalka si umí poradit i s viry

Hypericiny jsou červená přírodní barviva s výraznými antivirotickými účinky: zabírají nejen proti virům způsobujícím chřipku nebo nachlazení, ale třeba i HIV. Jak je to s novým koronavirem, není dosud prokázáno, ale dá se předpokládat, že mu také nedělají dobře. 

 

Užití Třezalky

·        Čaj ze sušené nati – má zejména preventivní účinky, napomáhá trávení, zklidnění a dobrému spánku

·        Třezalkový olej – zevně na popáleniny, drobná poranění, ekzémy a kožní záněty a vnitřně na trávení. 

·        Doplňky stravy ve formě tablet – při strachu a vnitřním neklidu

·        Třezalková koupel – přináší harmonii a vyrovnanost

Na koupel potřebujeme: 3 hrsti třezalky, 3 litry vroucí vody
Postup: Léčivku smícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20minutovou relaxaci. Tuto proceduru opakujeme 10 dní po sobě.

 

 

 

 

woykoff2017 > Novinky > Umí zbavit depresí i virů