Na špatnou náladu třezalkou

9.12.2022

Naši předkové nevěděli prakticky nic o psychiatrii nebo psychologii. Když je trápily potíže duše, pili třezalkový čaj. Zkušenost, že je třezalka tečkovaná jednou z nejúčinnějších bylin na psychické potíže, získávali staletými zkušenostmi. Ani současná medicína sílu této rostliny nezpochybňuje.
Na opravdovou depresi vám samozřejmě pití čajíčku nepomůže, to musíte k odborníkovi. Třezalka má ale významné léčebné účinky při lehčích formách trudnomyslnosti. 

009896.1.jpg

Proč přesně nám tato bylinka léčí duši, vědci nevědí. Jasné ale je, že při léčbě lehkých až mírných depresí opravdu ulevuje. Domnívají se proto, že upravuje náladu zvyšováním hladiny chemických látek, které umějí přenášet nejrůznější vzruchy. Patří mezi ně i „hormon dobré nálady“ – serotonin. Ten má opravdu zásadní podíl na tom, jak se duševně cítíme.Řada odborných studií dokázala, že třezalka umí pomáhat i při úzkosti, stresu, syndromu chronické únavy, premenstruálním syndromu nebo některých chronických bolestech. Má také protizánětlivé účinky při onemocnění trávicího traktu nebo zánětech ženských orgánů. A protože navíc perfektně hojí kůži a ekzémy, vyplatí se mít alespoň základní čaj z třezalky doma.


Čaj z třezalky:

Použijte 1 čajovou lžičku sušené byliny na běžný šálek (asi 250 ml) vařící vody. Nechte asi 5 minut louhovat, pak proceďte. Pije se maximálně dvakrát denně. Pro ty, kterým se nechce připravovat nápoj ze sušené směsi, se prodává třezalka v nálevových sáčcích.
 

Kdy se jí vyhnout!


Třezalka, přestože ji lidé používají k léčbě už přinejmenším dva tisíce let, nemůže nahradit moderní léky a odbornou terapii při těžších depresích. Třezalce by se raději měly vyhnout těhotné a kojící ženy a mladiství do 18 let. Opatrní by měli být i lidé se světlou pletí, kteří jsou citliví na sluneční záření. Bylo také zjištěno, že snižuje účinek hormonální antikoncepce až o 15 % a může ovlivnit účinek i některých dalších léků. Pokud si tedy nejste jisti, zda je pro vás třezalka vhodná, zeptejte se raději svého lékaře.

 

woykoff2017 > Novinky > Na špatnou náladu třezalkou