Trápí vás post-covid syndrom

9.2.2021

Po prodělané infekci covid-19 může pacienty potrápit nejen kašel a bolesti, ale i zapomnětlivost, upozorňuje Česká lékárnická komora (ČLnK) ve své tiskové zprávě. Takzvaný postcovidový syndrom, který postihuje část vyléčených pacientů z nákazy koronavirem, může mít délku až čtvrt roku. Přetrvávající potíže, jako jsou kašel, únava, bolesti svalů, dušnost, zapomnětlivost či úzkost, se snaží zmírnit konzultací vhodných přípravků k užívání právě lékárníci.

postcov.1.jpg

Jaké jsou tedy rady lékárníků při samoléčbě postcovidového syndromu?

PŘI ÚNAVĚ

Léčba chronické únavy musí být vždy individualizovaná, zaměřená na potíže konkrétního pacienta, které je vhodné řešit postupně, krok za krokem. Není dobré pokoušet se únavu překonávat násilně prováděnou aktivitou, avšak na druhou stranu, pro zvládnutí chronické únavy není vhodný ani dlouhodobý pasivní odpočinek. Organismus musí mít stálou stimulační zátěž: fyzickou (procházka, protáhnutí, lehké cvičení) i psychickou (např. četba zábavné literatury). Dále je důležitý dostatek spánku a emočně pozitivní program.

PŘI NESCHOPNOSTI SOUSTŘEDIT SE A ZAPOMNĚTLIVOSTI

Pro zlepšení krevního průtoku a tím i zlepšení distribuce kyslíku ve tkáních, k lepšímu využití energetických zdrojů těla a ke zlepšení odsunu škodlivin z tkání, lze použít přípravky z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), vzhledem k potenciálním interakcím je však vhodné se před jejich užíváním poradit s lékárníkem, který individuálně zohlední vhodnost užití u daného pacienta. Vždy je vhodné volit registrovaný lék, který je dostupný i bez lékařského předpisu. Ten je přímo indikován k léčbě symptomů, jako jsou poruchy paměti, poruchy koncentrace, depresivní nálada a další. Doporučované Ginkgo biloba neboli Jinan dvoulaločný je rozložitý strom s lístečky ve tvaru ploutví a lékaři i léčiteli je doporučován po staletí. Patří mezi byliny, které omlazují organismus. Působí proti kornatění cév a na nemoci související se stařeckou demencí. Zvyšuje koncentraci, neuvěřitelně prospívá paměti a potlačuje alergické reakce.

Jeho pravidelná konzumace celkově podporuje mentální svěžest a potlačuje stavy deprese. Organismus prokrvuje, rozšiřuje i ty nejjemnější cévy, čímž odstraňuje i problém studených nohou. Jeho velkým pozitivem je okysličování krve – je vědecky dokázáno, že obsahuje tzv. antioxidační enzym s atomy železa. Čaj ze sušených listů může zlepšovat astma.

 

 

 

woykoff2017 > Novinky > Trápí vás post-covid syndrom