Zvyšte si melatonin

15.5.2019

Melatonin je hormon produkovaný velmi malou strukturou umístěnou v mozku, která se nazývá epifýza. Hlavní úlohou tohoto hormonu je regulovat bdělost a spánek. Bohužel existuje řada věcí, které mohou způsobit, že hladiny melatoninu poklesnou. 

Noční večírek, který se protáhl až do rána, alkohol, kofein, stres, expozice modrým světlem a stárnutí mohou výrazně snížit množství melatoninu ve vašem těle, takže je pak těžké „dobře se vyspat“. Jestli i vy patříte k osobám, které se ráno budí rozlámaní a otrávení, zkuste zvýšit hladinu melatoninu – přirozeným způsobem. 

melatonin.1.jpg

 

Omezení expozice modrého světla

Několik hodin před spaním se držte dál od všeho, co vyzařuje modré světlo. Ano, řeč je o laptopu i chytrém telefonu. Pokud nemůžete odolat, aspoň snižte jas monitoru či obrazovky a ideálně si ještě nainstalujte program nebo aplikaci, která modré světlo filtruje.

Snížení spotřeby kofeinu a alkoholu

Samozřejmě, že zvýšená spotřeba kofeinu před spaním se může podepsat na kvalitě a „množství“ toho, co pod peřinou prožíváte. Totéž platí i v souvislosti s alkoholem. I když je pravdou, že konzumace alkoholických nápojů může způsobit, že ihned a snadno usnete, druh spánku, který máte, není klidný. Pak se nedivte, že se ráno probouzíte unavení!

Pravidelné cvičení

Četné studie ukázaly, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají ve svých tělech vyšší hladiny melatoninu, a tak je pro ně mnohem snazší vyhnout se záchvatům nespavosti. Nicméně, je nutné zdržet se fyzicky náročného výkonu několik hodin předtím, než zamýšlíte ulehnout do postele. Rozprouděná krev dobrému spánku nenahrává.

 

Potraviny s obsahem melatoninu

Jste si vědomi toho, že se v mnoha potravinách nachází tolik potřebný melatonin? Netřeba dodávat, že správné stravování pomáhá dosáhnout dobrého spánku. Svoji pozornost proto zaměřte na banány, pomeranče, ananas, krůtu a kuřecí maso.

Nízká úroveň stresu

Jakmile se den přehoupne do druhé poloviny, je vhodné systematicky snižovat hladinu stresu. Poslouchejte uklidňující hudbu, užívejte si relaxační lázeň, meditujte. Dělejte cokoli, co vám pomůže uvolnit vaši mysl i tělo a připravit vás do peřin.

Aromaterapie

Nejen léčivé látky obsažené v bylinkách, ale také jejich opojné vůně vás mohou ukolébat ke slastnému spánku. Z tohoto hlediska drží prim voňavá levandule, kterou můžete mít u postele buď jako živou bylinku, nebo v sušené podobě. Uspávající vůní oplývá také meduňka nebo eukalyptus. Olej nebo extrakt z bylinek používejte do aromalamp a rozprašovačů, kterými nechte jen zlehka provonět vzduch v ložnici. 

Dotyková terapie

Abyste pocítili blahodárné působení masáže, nemusíte ihned vyhledávat odborníka.  K uvolnění stažených svalů i psychiky mnohdy postačí obyčejné hlazení. Jedny z nejpříjemnějších pocitů zažíváme také tehdy, když nám někdo češe vlasy, takže tuto jednoduchou činnost, kterou navíc posílíte intimní vztahy, určitě zařaďte mezi své aktivity. V případě potřeby si můžete udělat velmi relaxační masáž hlavy sami.

Pokud jste již vše z našich rad vyzkoušeli a přesto nejste se svým spánkem a následně kondicí přes den spokojeni, pak sáhněte po pastilkách pro příjemné usnutí s pomerančovou příchutí MELATONIN allegra® 3 mg

 

woykoff2017 > Novinky > Zvyšte si melatonin