Jídlem k lepší náladě

25.7.2022

Odborníci se shodují v tom, že na duševní kondici se z velké části podepisuje náš jídelníček. K živinám, které přispívají k normálnímu fungování nervového systému, patří B vitaminy (B1, B2, B3, B6, biotin nebo kyselina listová), vitamin C a hořčík.

 

jídlemprotistresu.1.jpg

Třešně

Jejich čas je  tady a je dobré si je dopřát plnými hrstmi. Třešně totiž obsahují antioxidanty, které mohou přispět k pocitu klidu. Navíc obsahují i melatotin, hormon, který přispívá ke zdravému spánku a tím i ke správné relaxaci a duševní obnově.

Kysané zelí

Kvašené či kysané potraviny, jako je zelí, okurky nebo kimči, obsahují probiotika. Tyto přátelské bakterie žijí v zažívacím traktu a pomáhají chránit organismus před škodlivými patogeny. Probiotika v kysaných potravinách uvolňují trávicí enzymy, které ovlivňují chemické pochody v mozku. Díky nim se uvolňuje více serotoninu a dopaminu, které pozitivně ovlivňují náladu.

Vejce

Vejce Vejce měla donedávna špatnou pověst kvůli vysokým hladinám cholesterolu, ukazuje se však, že neprávem. Konzumace jednoho až dvou vajec denně je naopak zdraví prospěšná. Jsou bohatá na tryptofan, aminokyselinu, která je nezbytná při tvorbě hormonu štěstí – serotoninu. Dejte si je hned k snídani s celozrnným pečivem a zeleninou – tělu dodáte bílkoviny, potřebnou energii a nebudete mít brzy hlad.

Avokádo

Avokádo Na živiny bohaté tropické ovoce původem z Ameriky obsahuje vitamin B6 a hořčík, jejichž kombinace podporuje produkci serotoninu v mozku. Obsahuje také 10 gramů vlákniny a nenajdeme v něm žádný sodík, což je dobré pro cholesterol. Obsahuje ale celkem hodně tuku. Ideální dávka? Asi tak jedna třetina avokáda za den. Zkuste přidat pár avokádových kousků do omelet, salátů nebo smoothies, můžete zkusit i výbornou avokádovou pomazánku.

Matcha

Matcha Jemně mletý zelený čaj z Japonska se ukazuje jako výrazný spojenec proti úzkosti. Obsahuje totiž aminokyselinu L-theanin, což podporuje tvorbu hormonů dopaminu a serotoninu, které kromě jiného zlepšují náladu a pocit uvolnění. Dále posilují schopnost koncentrace a paměť. Kromě toho čaj obsahuje i spoustu látek, které například posilují imunitu.

Heřmánkový čaj

A když už jsme u čajů a bylinek, zmiňme i domácí léčivku. Účinky heřmánku v našich krajích asi nikoho nepřekvapí. Tuto bylinku můžete využít k léčbě neduhů po celý rok, hodí se k vnitřnímu i zevnímu použití, a to jak pro dospělé, tak pro kojence.

Celkově je heřmánek vhodný ke zklidnění psychiky a obzvláště v kombinaci s meduňkou je vhodný při potížích s nespavostí.

A co naopak vynechat?

Sladkosti - výrobky z bílé mouky, předvařenou rýži, hranolky, těstoviny s kečupem, popcorn, cornflakes, pečené brambory a sladké nápoje.

Potraviny obsahující jedlá barviva - Ta jsou na etiketách označena čísly E100 až E180. Některé druhy potravinářských barviv jsou přírodního původu, jiné se ale vyrábějí uměle a právě tato „éčka“ můžou kromě dalších nežádoucích účinků ovlivňovat i naši náladu. Do této rizikové skupiny se řadí např. barvivo E102 (tartrazin), E110 (žluť SY), E124 (ponceau 4R) nebo E133 (brilantní modř FCF).

Umělá sladidla - Mezi nejznámější patří aspartam, který je asi 200krát sladší než sacharóza a je zároveň tím nejkontroverznějším náhradním sladidlem, co se dopadu na zdraví týče. Jeho dlouhodobá konzumace může neblaze ovlivňovat nervovou soustavu, a tím i naše chování. Aspartam se běžně používá k výrobě instantních nápojů, čajů, žvýkaček, některých jogurtů, dezertů a pudinků, snídaňových cereálií, mražených krémů, majonézy, hořčice, nakládané zeleniny a ovoce apod.

Glutaman sodný - Nejčastěji používané dochucovadlo, které najdete především v jídle nabízeném restauracemi s rychlým občerstvením, v chipsech, v mnoha mražených pokrmech a polotovarech, asijských a mexických jídlech, omáčkách a kořenicích směsích, instantních pokrmech, jako jsou polévky a omáčky, nebo v konzervovaných potravinách. Lidé, kteří si v takových věcech libují, riskují podle odborníků časté změny nálad, podrážděnost či poruchy spánku, a dokonce deprese.

 

 

woykoff2017 > Novinky > Jídlem k lepší náladě