Při dovolené relaxujte

20.7.2019

Na horách, na pláži, pod stanem, na dovolené je vám báječně. Když to dobře dopadne, nezažíváte žádný stres, naopak si uvědomujete celodenní úsměv na rtech a vaše uvolněné tělo. A pokaždé si chcete ten pocit zachovat co nejdéle po návratu domů. Většině lidí trvá po dovolené týden, než spadne do starých kolejí. Volno vám pomohlo na chvíli vypnout, nabrat síly, ale to je asi tak vše. Tyto „podovolenkové“ pocity zažívá většina z nás.

Přitom dovolená vám může přinést mnohem více než sedm dní odpočinku. „Dovolená může snížit stres a zlepšit život v dlouhodobém horizontu, pokud si dovolíte správně relaxovat.

dovolena-cerven-2.1.jpg

Ujistěte se, že opravdu relaxujete

Jediní rekreanti, dle holandské studie, kteří zaznamenali vyšší míru štěstí i po návratu, byli ti, kteří na dovolené prohlásili, že se cítili „velmi uvolnění“. Pokud cestujete s malými dětmi, vystřídejte se v jejich hlídání s partnerem nebo přáteli. Využijte nabídky speciálních aktivit třeba i na půl dne, abyste opravdu měli čas na odpočinek.

Vyberte dovolenou, která vyhovuje vašemu osobnímu stylu

Přemýšlejte o tom, co máte rádi, ne o tom, co byste měli dělat. Někteří lidé milují vzrušení, jiní milují poznávání a někteří jen lenošení na pláži. Pokud vám dovolená úplně nesedí, spíš si stres zvýšíte. Jsou partneři, kteří jezdí na pár dní na dovolenou sami. Nebojte se toto téma otevřít, nejen doma, ale třeba i s rodinami přátel, se kterými jezdíte ze setrvačnosti. Dovolenou, čas vašeho odpočinku a „nabíječe“ energie, si pořádně promyslete.

Nezapomeňte na pohyb

I když se těšíte, že nebudete dělat nic, aktivita vám dodá endorfiny a ty zas skvělé pocity. Střídejte svůj čas mezi aktivitami a odpočinkem. Není nic lepšího než relax poté, co jste si dali pořádně do těla na výletě nebo ve vodě.

Berte si několik mini dovolených

Vzhledem k tomu, že zmíněná holandská studie ukázala, že se lidem zlepšuje nálada i během plánování a "těšení se",                       

rozvrhněte si dovolenou v průběhu roku. Pár prodloužených víkendů a můžete výrazně zvýšit své celkové štěstí, než když máte jen jeden výlet a pak zas až "za rok".

Před odjezdem delegujte práci

Řekněme si upřímně: Úplné odpojení od kanceláře může být pro některé lidi mnohem víc stresující, než když vědí, co se děje. Pokud patříte k těm, kteří mají rádi věci pod kontrolou, dejte si před dovolenou práci a jasně řekněte kolegům, kdo za co bude odpovědný. Na dovolené si pak vyhraďte čas, který věnujete kontrole pracovních věcí – řekněme jednu hodinu denně – a ten nepřekračujte.

Dopřejte si čas na přípravu i zapojení

Nepracujte až do chvíle těsně před odjezdem a ani se do kanceláře nevracejte hned po příjezdu. Pokud je to možné, naplánujte si den volna, než odjedete, a další, když se vrátíte, abyste pomalu vpluli do běžného režimu. I tak se vám spíše podaří zachovat si tu báječnou náladu a uvědomit si, které věci ve svém životě chcete alespoň po nějaký čas zachovat.

Přečtěte alespoň jednu knížku

Tenká, tlustá, naučná nebo brak, je to jedno. Přečtěte si alespoň jednu knížku, která vás spolehlivě vytrhne z reality. Uvidíte, že zatímco budete sledovat osudy hlavních postav, váš mozek bude třídit myšlenky a starosti, které vás třeba i v koutku duše trápí. Tím se vám utřídí mysl, vyčistí hlava a řešení problémů bude o to jednodušší.

Zažijte něco nového

Je jedno, jestli plánujete podniknout velkou cestu napříč několika časovými pásmy, nebo se chystáte strávit týden dovolené na Šumavě. Důležité je každou svou cestu obohatit novým zážitkem. Vyzkoušet můžete například soukromou lekci jógy v džungli, navštívit malé muzeum v okolí vaší chaty, na které nikdy nezbyl čas. Nápadům se meze nekladou.

 

Pokud ani po těchto radách nebudete na své dovolené spokojeni, můžete vyzkoušet pastilky pro rychlé uvolnění napětí s příchutí zeleného čaje a pastilky pro příjemné usnutí s pomerančovou příchutí.

woykoff2017 > Novinky > Při dovolené relaxujte