Využijte sílu psaní

13.11.2023 Napište si, co vás trápí i těší, a srovnáte si život.

Přežili jste díky psaní deníku svá dospívající léta? Zklamání z lásky tak nebolelo a váš svět, který nikdo nechápal, jste svěřili řádkům papíru. Smutek byl ten tam. Jak by také ne, tužka a papír mají léčivou moc. Až vám bude zas ouvej, tak neváhejte začít psát. Proč?

expresivní_psaní.1.jpg

Píšete nákupní seznam, přání k narozeninám, plány, kam pojedete, nebo věci, které si přejete. A pokaždé zažíváte nějakou emoci. Stabilitu, radost, vzrušení, úlevu, strach či smutek. Psaním ale můžete své emoce i ovlivňovat. Z mnoha výzkumů vyplývá, že psaní ovlivňuje naši mysl a náladu. Jedním z prvních, kdo si toho všiml, byl americký psycholog James W. Pennebaker z Texaské univerzity v Austinu, který díky své metodě expresivního psaní uzdravuje pošramocenou psychiku. Nechce po svých pacientech nic jiného, než aby vzali do rukou tužku a papír a psali. Vyjádřili své emoce, svěřili se se svou bolestí a trápením papíru, nikoliv člověku.

„Lidé, kteří se věnují expresivnímu psaní, se cítí šťastnější a méně negativní než dříve. Tím, že lidé napíší příběh, lépe pochopí smysl událostí a vzpomínek, kterým nerozumí. V mnoha případech jsou překvapeni, že skutečné problémy jsou odlišné od těch, které předpokládali,“ říká Pennebaker.

Psaní jen pro vás

Máte i vy sami nějaké trápení či se v životě tak nějak plácáte a nevíte, co s ním? Prožíváte bolestivý rozchod nebo velký stres v práci? Napište o tom. Že se to snadno řekne, ale vy nejste žádný spisovatel, který na psaní nemá talent? Nebojte, tuhle knihu budete číst jen vy, a že v ní budou kostrbatá vyjádření, slovosled si bude poletovat, jak chce, a nějaká ta gramatika bude také mimo, to vůbec nevadí. Na výběr máte z moha variant. Začít můžete úplně jednoduše. Najděte si klidné místo, kde se cítíte dobře a nebudete nikým rušeni. Ideální doba je ke konci dne, po práci či až na sklonku dne, před spaním. Psaní je jen pro vás a o vás. Až dopíšete, sami se rozhodnete, co s textem uděláte. Můžete ho vyhodit, spálit, roztrhat nebo si ho uložit. Cílem je, abyste psali upřímně sami o sobě. budou kostrbatá vyjádření, slovosled si bude poletovat, jak chce, a nějaká ta gramatika bude také mimo, to vůbec nevadí. Na výběr máte z moha variant. Začít můžete úplně jednoduše. Najděte si klidné místo, kde se cítíte dobře a nebudete nikým rušeni. Ideální doba je ke konci dne, po práci či až na sklonku dne, před spaním. Psaní je jen pro vás a o vás. Až dopíšete, sami se rozhodnete, co s textem uděláte. Můžete ho vyhodit, spálit, roztrhat nebo si ho uložit. Cílem je, abyste psali upřímně sami o sobě.

Pusťte myšlenky ven

Máte-li jasno kdy a kde se psaní budete věnovat, dejte si za cíl psát alespoň 15 minut denně celý týden. Prožíváte-li nějaké trápení, věnujte se expresivnímu psaní. Odborníci však nedoporučují psát ihned po nepříjemné události. Nechte si pár dnů, aby se emoce lehce uklidnily. Poté zkuste napsat co nejpřesněji a poctivě své emoce. I když budou velmi ošklivé, drsné, plné zlosti či absolutní beznaděje. Uvidíte, že po takovém vypsání se budete cítit lépe.

Srovnejte si život

Psaní nepomáhá jen v situacích, kdy prožíváte nějaké trápení, ale může vám pomoci srovnat si myšlenky, najít životní směr či se poprat s vašimi obavami. Můžete psát o vašich snech, radostech, obavách, o nezdravých způsobech vašeho života, o tom, co jste zažila, o věcech, kterým se poslední týdny vyhýbáte, či prostě jen tak psát. Metoda volného psaní spočívá v tom, že začnete bezmyšlenkovitě zapisovat vše, co máte v hlavě. Emoce, obrazy, náladu, myšlenky, nápady… 

Pište z radosti a vděčnosti

Když vás nic netrápí, skvělé. Ale i to je důvod psát. Každý večer před spaním si zapište malé i velké radosti, které ten den zažijete. Je skvělé usínat s pozitivními myšlenkami. I když se zdá, že den nestál za nic, díky těmto zápisům si uvědomíte, že na každém dnu je něco hezkého. Podobný typ zápisu je zápis vděčností, kdy si každý den zapíšete, za co jste vděční, což vám pomáhá vidět a sestavovat váš hodnotový systém. Opět vás odvrací od negativního myšlení k pozitivnímu a je prokázáno, že tento typ psaní vás vzdaluje od deprese a bude se vám lépe spát.

 

 

woykoff2017 > Novinky > Využijte sílu psaní
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >