Sezónní afektivní porucha

16.11.2020

Sezonní afektivní porucha letos potrápí více lidí než jindy

Teplota klesá, dny se zkracují, ubývá sluníčka. Pro někoho znak blížící se zimy a s ní spojených radovánek, pro jiné strašák v podobě sezonní afektivní poruchy. Co je zač a jak se s ní vypořádat?

sad.1.jpgHlavním důvodem výskytu sezonní afektivní poruchy je snížené množství slunečního záření typické právě v období zimy. Jeho nedostatek pak může snížit hladinu serotoninu a dopaminu.

Lidé se sezonní afektivní poruchou mají navíc nerovnováhu hladin melatoninu, která má negativní vliv na jejich spánek a náladu. Velká únava tak u nemocných přetrvává většinou po celý den.

Nejčastěji se začnou vyskytovat změny nálad, převažují hlavně ty špatné. Postupně přichází ztráta energie, enormní potřeba spánku, izolace, zvýšená až nekontrolovatelná chuť k jídlu, přibývání na váze, ztráta chuti o intimní život, nechuť stýkat se s přáteli a lidmi obecně, upozadění koníčků, neschopnost soustředit se.

Že nejde o depresi, ale právě sezonní afektivní poruchu, lze rozpoznat právě podle načasování. Objevuje se v rozmezí září až listopadu, odeznívá mnohdy až počátkem jara, a pravidelně se v tomto období opakuje.

Sezonní afektivní porucha a pandemie koronaviru

Během pandemie koronaviru lidé zažívají větší emoční zátěž než obvykle.  Jakkoli je v boji proti nákaze covidem-19 potřebné se neshromažďovat a dodržovat sociální odstup, pro duševní zdraví je takové chování velmi náročné. Nový „normál” znamená pokles interakce mezi lidmi. Tu nahrazuje pohled do monitorů a displejů telefonů, abychom alespoň nějakým způsobem zůstali v kontaktu s našimi rodinami a blízkými.                                                                               

To všechno v nás ale nakonec i tak zanechává znatelnější pocit osamělosti, kvůli kterému bude v letošním roce mnoho lidí více zranitelných.

Jak to zlepšit?

Pokud vás sezonní afektivní porucha nikdy nepostihla, a chcete se jí vyhnout i nadále, zkuste toho docílit některými „triky”.

Zkuste si například vytvořit seznam věcí, které vás zabaví a pozvednou vám náladu. Ať už to jsou dlouhé ranní procházky, nebo třeba skvělá horká koupel. Cokoli, co bude znamenat aktivitu mimo všudypřítomné obrazovky, se počítá.

Stejně tak pomůže všímat si drobných věcí kolem sebe. Někomu udělá radost pohled na krásnou květinu, jinému pohled na podzimní přírodu. Důležité je umět si takových věcí nejen všímat, ale rovněž je ocenit a vychutnat si je.

Při zkráceném dni rovněž pomůže, když půjdete tzv. světlu naproti. Uvařte si ranní kávu a vychutnejte si ji u okna nebo na terase, nebo tam přesuňte jídelní stůl. Pokud se vám poštěstí, a budete venku za jasného svitu slunce, zkuste si nenandávat na chvíli sluneční brýle a vnímejte sluneční paprsky všemi smysly.

Stejně tak je dobré se mít na co těšit. I když letos spousta věcí nebude jako obvykle, zkuste si i tak naplánovat adventní čas jen s rodinou. Najít věci, na které se budeme těšit, je pro nás všechny skvělým zlepšovačem nálady.

A pokud nic z toho nepomůže, nebojte se vyhledat pomoc odborníků, kteří umí s bolavou a unavenou duší vždy pomoci. V době pandemie je jejich pomoc o to víc žádaná.

A když nevyjde osobní návštěva? Zkuste to přes počítač, formou chatu nebo ještě lépe videohovoru.

 

 

woykoff2017 > Novinky > Sezónní afektivní porucha
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >