Jak na mozkovou mlhu

24.11.2021

Nedokážete udržet pozornost u seriálu? Zapomínáte cestou do obchodu, pro co jdete? Máte pocit, že nevnímáte, co jste zrovna četli nebo slyšeli? To vše mohou být příznaky mozkové mlhy. Příznaky mozkové mlhy vás mohou brzdit v práci, studiu i každodenních úkonech, kradou prožitek z činností, které jste dříve milovali, narušují mezilidské vztahy i vaše sebevědomí. Co mozkovou mlhu způsobuje a jde s tím něco dělat?

zena-smutek.2.jpg

Deprese a další

Mozková mlha může doprovázet některá onemocnění, například depresi nebo cukrovku. Objevit se může při roztroušené skleróze či chronickém únavovémsyndromuchudokrevnosti či obezitě, může souviset s užíváním některých léků (např. na bolest, alergii, spaní, úzkosti či na snížení cholesterolu). Výzkumy ukazují, že se u některých pacientů objevuje i po onemocnění covidem-19 a může i zpustit předčasně demenci.

Hormonální změny

Mozková mlha se také často vyskytuje u žen v menopauze. Viníkem jsou hormonální změny, které ovlivňují hippocampus, což je část mozku spojená s pamětí. Potíže s kognitivními funkcemi se ale nevyhýbají ani mužům po padesátce. Časté jsou právě potíže se soustředěním, zhoršená paměť, úzkostlivost či snížené sebevědomí. U mužů v andropauze se pak může rozvinout celková apatie.

Nedostatek spánku a stres

Výrazným narušitelem správného fungování našeho mozku je stres a nedostatek spánku. U něj nehraje roli jen počet hodin, ale také jeho kvalita. I proto mozková mlha zaskočí často maminky po porodu. Moc toho nenaspí, přes den věnují veškerou pozornost miminku, a tak není divu, že unavený mozek často vypne a jede na autopilota. Pokud máte možnost nechat si pomoci, delegujte pravidelně hlídání nebo domácí práce na někoho jiného a odpočiňte si. Mozek také můžete okysličit pohybem na čerstvém vzduchu, dostatkem hlubokého spánku a správným jídelníčkem.

Jídelníček pro mozek

Aby vaše mysl správně fungovala, je potřeba myslet také na to, co jíte. Potravou pro mozek je vitamin B3 (kvasnice, játra, mléčné výrobky), vitamin B6 (vejce, banány, avokádo), vitamin B12 (vnitřnosti, jogurty) a železo (rozinky, listová zelenina).

Chybět by vám neměla ani kyselina listová. Je pro mozek doslova elixírem mládí a vitality. „Jejím zdrojem je listová zelenina, květák, chřest, hrášek, jahody, celozrnné produkty, luštěniny, ovesné vločky, vlašské ořechy, ale i drůbeží játra, losos, vejce nebo tvrdý sýr,“ říká nutriční terapeutka Hanka Knížková. Kyselina listová zlepšuje paměť i náladu, pomáhá proti depresím a snižuje riziko vzniku Alzheimerovy nemoci.

Pokud vás podobné problémy trápí dlouhou dobu nebo jsou opravdu výrazné, je určitě dobré navštívit lékaře a konzultovat s ním, s jakými obtížemi našeho těla by mohly souviset nebo zda by nemohly mít spojitost s užíváním některých léků.

Základem všeho je ale zdravý životní styl a jeho stavební kameny: 

  • dostatek spánku, pozor na modré světlo a nedostatečné zatemnění
  • pravidelný režim, který přispívá i psychické pohodě
  • střídání činností, pravidelné přestávky
  • čas strávený offline, zejména před spaním
  • pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu
  • sport, ideálně třicet minut pětkrát týdně
  • spolehlivý způsob relaxace – jóga, kniha, meditace
  • volnočasová aktivita kompenzující váš profesní život – pokud pracujete hlavou, zaměstnejte ruce a naopak
  • jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, vlákninu, ořechy, luštěniny, omega-3 mastné kyseliny
  • dostatečný pitný režim, pozor na kofein a alkohol

 

 

woykoff2017 > Novinky > Jak na mozkovou mlhu
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >