Plakat je zdravé

16.1.2023

Pláč je doprovodný jev některých emocí, především smutku. Plakat lze ovšem také kvůli bolesti nebo pocitům vzteku, beznaděje, ale i silné radosti. Pro pláč je typická charakteristická mimika a proudění slz. Slzy obsahují endorfin tišící bolest a stresové hormony, smyslem pláče je zklidnění jedince.

slzy.jpg

Obecně o pláči

Naše tělo umí produkovat hned tři druhy slz:

- Bazální slzy - Jsou to slzy složené především z vody a jejich úkol je jednoduchý. Mají naše oči hydratovat, zvláčňovat, prostě je držet hezky v pohodlí. Produkujeme je v podstatě neustále, byť v malém až nepostřehnutelném množství.
- Reflexní slzy - To jsou slzy, které roníte, když krájíte cibuli, když vám spadne do oka smítko a podobně. Tělo je produkuje, aby oči vyčistilo a zbavilo dráždivých látek. I tyhle slzy jsou tvořeny hlavně vodou, ale mohou obsahovat i látky, které umí bojovat s případnou infekcí.
- Emoční slzy - je klasický pláč, který všichni známe. Slzy, jejichž produkci spouští vaše emoce, a to jak ty negativní, tak pozitivní. Jejich chemické složení je o něco sofistikovanější – obsahuji endorfiny

Jak často plakat?

Neexistuje žádná norma, která by říkala, jak často je dobré plakat, ale odborníci se shodují, že když to na vás přijde, neměli byste to potlačovat. Průměrná žena pláče maximálně pětkrát do měsíce, ale jsou samozřejmě situace, kdy je v pořádku brečet třeba denně. Například když truchlíte, protože vám zemřel někdo blízký, procházíte si těžkým rozchodem a podobně. 

 

Jednoduše řečeno, když máte důvod, je pláč v pořádku. Pouze pokud často pláčete bez zjevného důvodu, cítíte úzkost, strach, máte depresivní stavy, ale nevíte proč, není od věci vyhledat odbornou pomoc. Ve všech ostatních případech platí, že pláč je prospěšný.

Pláč jako prevence duševních problémů

Čistě po fyzické stránce lze říct, že jakýkoli pláč tělu pomáhá se vším, s čím bojuje. Při krájení cibule odplavujete z těla toxiny a vlastně je to, jako byste si oči vykoupali. Každá slza dojetí nad vyznánímlásky vašeho protějšku, vlhké oči u smutného filmu či při záchvatu smíchu nad skvělým vtipem je tak vlastně drobným úklidem vašich očí. Nápor na ně je v dnešní době velký (smog, prach, nečistoty ve vzduchu, časté koukání na obrazovku počítače). Oči trpí, často jsou vysušené, pálí, svědí. A jakákoli hydratace se počítá!

Ale nejde jen o tělo, pláč je také prevence duševních problémů. Uklidňuje, zmírňuje intenzitu vašeho citového stavu, čímž brání tomu, aby se vaše emoce proměnily ve skutečné psychické potíže.

Slzy bolesti musí ven

Asi ten pocit všichni znáte. Je toho na vás moc, jste vystresovaní, sžírá vás bolest, smutek, trápení. Nakonec propuknete v nezadržitelný, živelný pláč, který jakoby nikdy neměl skončit. A pak je najednou po všem a vy se cítíte líp.

Emoční slzy odplavují z těla stresové hormony. Navíc se při pláči uvolňují endogenní opioidy (přirozené a tělem produkované opioidy), které vás celkově zklidňují, a také tlumí bolest. Proto se můžete po pláči cítit nejen vyrovnanější, ale také mírně otupělí a zesláblí.

Slzy vyplavují oxytocin, hormon sblížení

A ještě jednu kouzelnou věc pláč umí. Vyplavuje totiž endorfiny, mezi něž se řadí například i oxytocin – hormon lásky. Díky nim se lidé cítí spokojenější, vidí svět v růžovějších barvách, problémy se díky nim zdají menší a řešitelnější. Proto se po pořádném pláči cítíte líp. Máte pocit, že všechno nakonec zvládnete a své problémy vyřešíte, prostě najednou uvidíte světlo na konci tunelu.

A ještě je tu jeden benefit endorfinů. Především zmiňovaný oxytocin lidi sbližuje, vyvolává pocity lásky a sounáležitosti. Proto když pláčete, máte najednou k ostatním blíž – cítíte větší odvahu se svěřovat a pustit je k sobě. A když není člověk na všechno sám, život je hned veselejší.

 

 

woykoff2017 > Novinky > Plakat je zdravé
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >