Proč zlepšit pitný režim

27.2.2023

Jsme unavení, protože moc pracujeme. Máme stres, a tak nemůžeme spát, a nespíme, tak jsme unavení… Zkrátka začarovaný kruh. Pokud jste ve stresu, vaše nadledvinky začnou produkovat stresové hormony. A jestli máte pocit, že jste pod neustálým tlakem, nadledvinky produkují tyto hormony stále dál a dál, což může vést k nefunkčnosti těchto žláz. Navíc nadledvinky produkují hormon aldosteron, který se podílí na hospodaření s vodou a solí v našem těle. A ve chvíli, kdy nadledvinky přestanou správně fungovat, přestanou produkovat aldosteron, což může vést k dehydrataci. Jako chvilkové řešení se tedy při stresu snažte dbát více na pitný režim. Dlouhodobě se snažte stresu zbavit úplně.

hydratace.1.jpg

Hydratace v zaměstnání

Nejenže je pitná voda nutná k přežití, potřebujeme jí také pro dobrou produktivitu v zaměstnání. Pojďme se nyní podívat, jaké benefity pravidelná hydratace přináší:

1.    Více energie. Dehydratace způsobuje slabost a únavu, což vás postupně obere o veškerou motivaci. Často se tyto problémy vyskytují u fyzické práce, kde díky námaze dochází k silnému pocení. Celodenní pití vody v pravidelných intervalech proto zajistí přívod tolik potřebné energie.

2.    Zvýšená funkce mozku. Lidský mozek se skládá z celých 75% z vody. Dehydratace ho proto přímo ovlivňuje – přicházejí projevy jako snížená pozornost a pomalé reakce.

3.    Odolnost vůči stresu. Zůstat hydratovaný znamená udržování kortizolu (hormon pohánějící stres) ve zdravých hladinách. Špatné zvládání stresových situací ovlivňuje pak nejen vás ale i okolí.

4.    Lepší nálada. Nedostatečné zavodnění organismu zpomaluje přívod krve a kyslíku do mozku, což zase způsobuje bolesti hlavy a migrény. To je potom vážný zabiják dobré nálady.

Pokud jste „lajdák“, určitě Vám pomůže některá z aplikací, které se dají stáhnout do chytrého telefonu a budou Vás na nutnost neustálého doplňování tekutin upozorňovat. Nebo úplně stačí, když si dáte v práci na stůl karafu a závazek, že na konci pracovního dne bude karafa prázdná.

Základem pitného režimu by měla být čistá pramenitá, nebo minerální voda. Tu můžeme prostřídat bylinnými a ovocnými čaji či zeleným čajem. Na závěr pracovního dne doporučujeme nápoj s L-tryptofanem, vit. B6 a hořčíkem.

woykoff2017 > Novinky > Proč zlepšit pitný režim