Vliv deprese na spánek

25.4.2018

insomnia-2.jpgDeprese je strašák, který si nevybírá. Může zaskočit jak dospělého člověka, tak i dítě v pubertě. Neptá se, jestli se jedná o muže či ženu - zkrátka udeří a život dotyčného dokáže od základů změnit. Nejdříve docela nenápadně, postupně ale začne o to více vystrkovat drápky. Jedním z varovných příznaků je i nespavost či problémy se spánkem. Tím strávíme cca třetinu našeho života, a jakmile s ním začneme mít problémy, koledujeme si o nepříjemné zdravotní i psychické obtíže.

Má deprese vliv na spánek?

Samozřejmě! Podle statistik 75 % pacientů s depresí v noci špatně spí. Problémy s nespavostí se u nich projevují nejen marnou snahou usnout, najít vhodnou polohu, neustálým převalováním se v posteli, ale i trhaným spánkem a jeho výrazným nedostatkem. Pokud v noci špatně spí, ještě více se u nich prohlubují ranní pocity úzkosti a ranní nevůle cokoli dělat.

Depkaříš? Nespíš!

Nedostatek spánku se u každého projevuje jinak. U někoho více klesne nálada, jiný dělá chyby, další uvažuje nad nesmysly. Nedostatek spánku má za následek i nechutenství, poruchy se soustředěním, myšlenky o sebevraždě, změny tělesné hmotnosti či podrážděnost. 

 

I nadbytek spánku škodí!

A teď z druhého soudku: i nadbytek spánku může způsobit depresi. Že vám to zní bláznivě? Pak věřte, že tomu tak skutečně je. Ne nadarmo se říká, že nic se nemá přehánět - a to platí i se spánkem. Obecně se doporučuje sedm hodin kvalitního spánku, větší množství pak ohrožuje vaše duševní zdraví. U 15 % pacientů s depresí se projevuje nadměrná potřeba spánku, což může jejich zdravotní stav ještě zhoršit. Nemluvě o tom, že i spánek delší nežli 7 hodin může mít vliv na vznik úzkostných stavů, které přejdou v depresi.

woykoff2017 > Novinky > Vliv deprese na spánek