Serotonin zlepšuje náladu, ale pomáhá tělu i jinak

12.2.2018

Serotoninu se často říká hormon štěstí. Ovšem kromě vlivu na naši náladu je tato látka pro organismus důležitá ještě z vícero důvodů. Rozhodně proto není dobré, je-li serotoninu nedostatek. Jak množství hormonu navýšit?

serotonin.png

Budíček i večerníček

Serotonin vzniklý z aminokyseliny 5-HTP ovlivňuje přirozený denní rytmus každého z nás. Díky látce melatoninu, která ze serotoninu vzniká nejvíce v noci, dochází v těle ke správnému řízení biologických hodin.

Tedy k rozeznávání denní a noční doby pro bdění a spánek. Nejvyšší hladina serotoninu v organismu je krátce po probuzení, nejmenší pak večer. Tehdy se do krve začíná uvolňovat melatonin.

Zabírá na stres a nadváhu

5-HTP má dále vliv na relaxaci a pomáhá mírnit napětí a úzkosti. Minimalizuje riziko vzniku panické ataky a uplatňuje se v léčbě depresí. Vyšší hladiny této aminokyseliny pomáhají při snižování chuti na jídlo. Zjistilo se, že nedostatek serotoninu vede ke snadnějšímu přejídání a ztrátě kontroly nad konzumovanou stravou. Optimální hladina serotoninu tak pomáhá v kontrole hmotnosti a uplatňuje se při řešení nadváhy.

Pro lepší pohyblivost či hojení

Ztuhlost svalů a kostí se označuje jako fibromyalgie. Ta je u lidí nejvýraznější ráno po probuzení a na konci dne. Jedná se o nepříjemný a obtěžující syndrom, který je doprovázen bolestí. Současné výzkumy objevily možnost, jak příznaky tohoto syndromu mírnit - řešením je právě aminokyselina 5-HTP.

Serotonin v organismu má také typickou vasokonstrikční vlastnost, která se uplatňuje v první fázi zástavy krvácení. V Africe domorodci využívají kořeny a listy rostliny Griffonia simplicifolia, která je bohatá na 5-HTP, k léčbě těžce hojitelných ran a rostlinnou šťávu při onemocnění močových cest.

Aby byl serotoninu dostatek

Obecně platí, že vyvážená strava je klíčem ke zdravému organismu. Nicméně pokud se chcete zaměřit pouze na potraviny, které vám zajistí dostatek hormonu štěstí, vybírejte tučná a červená masa. Nebojte se mléčných výrobků a klidně si občas dopřejte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Tyto potraviny obsahují vysoký obsah L-tryptofanu, předchůdce 5-HTP. Pokud z nějakého důvodu tyto potraviny z jídelníčku vynecháváte, zajistěte si dostatčený přísun v kvalitních doplňcích stravy. Uvidíte, že vaše tělo, zvláště pak psychika, pookřeje.

woykoff2017 > Novinky > Serotonin zlepšuje náladu, ale pomáhá tělu i jinak
Loading...

Novinky

Stránkování

<1 2 3 4 56 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

<1 2 3 4 56 >