Jak začít s relaxací?

7.4.2020

Relaxační metody představují tzv. autoregulační prostředky, jejichž pomocí člověk může regulovat a lépe ovládat své duševní stavy, svůj psychický život. Lze o nich hovořit jako o různých druzích koncentrovaného odpočinku. K relaxačním metodám se řadí techniky nácviku pravidelného uvolnění, zaměřené na odstranění tělesného a duševního napětí. Uvolněním svalového napětí a regulací rytmu dýchání dosahujeme i uvolnění psychického napětí.

relaxace.1.jpg

Pravidelným tréninkem těchto metod můžeme dosáhnout nejen lepšího soustředění, ale i celkového uvolnění a snadnějšího zvládání stresu. Vytvoření takových návyků nám může zabrat pouze 10 minut denně, což za výsledky určitě stojí. Pojďme se tedy podívat, jak na to

plíce.2.pngZákladem všeho je dýchání. I pouhý hluboký nádech a výdech do bránice udělá mnoho. Dýchej zhluboka a svůj dech pozoruj. 

 

 

pěst.pngMezi další relaxační metody pak patří Jacobsonova progresivní svalová relaxace. Ta pracuje s cíleným zatínáním a uvolňováním jednotlivých částí těla, aby pak v závěru došlo k naprostému uvolnění. Doporučená poloha je vleže na zádech se zavřenýma očima. 

 

imaginace.png

Používanou relaxační technikou je i řízená imaginace nebo vizualizace. Pracuje s naším vlastním vědomí, naší myslí a představami. Představ si klidné místo, kde se cítíš bezpečně.

 

 

body.pngDalší z technikou je tzv. body scan. Prochází se při něm celé tělo, od hlavy až k patě. Postupně si všímáte pocitů v jednotlivých částech těla a soustředíte se na svůj dech. 

 


pytel.pngNěkteří z nás ale potřebují akčnější metody. Ať už kvůli nahromaděnému napětí z práce, školy nebo z jiných důvodů. Pro ty se pak doporučuje přebytečnou agresi vybít třeba na boxovacím pytli nebo při běhu. Klidnější alternativou pak může být například jóga nebo tai chi. 

 

strom.pngPro úplné kliďase, kteří chtějí doopravdy relaxovat, a ne ležet před televizí, se nabízí příroda. Pozoruj rostliny nebo zvířata nebo poslouchej

                  

zvuk.png

 

zvuky přírody, jako déšť nebo šumění lesa nebo moře. 

woykoff2017 > Novinky > Jak začít s relaxací?