B9 = kyselina listová

21.9.2021

Asi víte, že vitamin B9 neboli kyselina listová je nepostradatelný pomocník pro správný vývoj ještě nenarozeného miminka. Možná jste ale netušili, že také působí jako přírodní antidepresivum, prevence proti nemocem a také pomáhá oddalovat stárnutí.

kys._listová.1.jpg

Kyselinu listovou náš organismus dovede využít až poté, co se v játrech promění na tzv. foláty. Ty pak působí v tkáních, kde probíhá buněčné dělení, což je důležité zejména v těhotenství. Ovlivňují totiž prokrvení placenty, a tím i zdravý růst a vývoj plodu. Dostatek kyseliny listové tak snižuje riziko vzniku vrozených vývojových vad miminka či jeho nízké porodní váhy, ale i riziko předčasného porodu a potratu.

„Zdrojem kyseliny listové je například listová zelenina jako špenát či kapusta, brokolice, květák, chřest, zelí, rajčata, hrášek, jahody, pomeranče, celozrnné produkty, luštěniny, ovesné vločky, vlašské ořechy, ale i drůbeží játra, losos, vejce nebo tvrdý sýr,“ říká nutriční terapeutka Hanka Knížková. 

Kyselina listová ovšem špatně snáší vysoké teploty při úpravě jídel, vařením, pečením nebo dušením tak můžete zničit až 90% tohoto vitaminu. Ze syrových potravin pak dovede tělo využít pouze 50%. Odborníci proto doporučují přijímat ji prostřednictvím vitaminových doplňků, z nichž je vstřebatelnost pro naše tělo oproti běžné stravě téměř stoprocentní.

 Elixír mládí, životabudič i antidepresivum

Kyselina listová ovšem prospívá nejen těhotným ženám, je rovněž velkým pomocníkem při zpomalování procesu předčasného stárnutí pleti. Stimuluje dělení starých i zralých buněk a brání předčasné buněčné smrti neboli apoptóze. Do buněčného jádra dopravuje vitální energii, podporuje zdravou stavbu genetického kódu a brání naši DNA před poškozením vnějšími vlivy, jako je UV záření nebo škodliviny v ovzduší.

Má-li naše tělo nedostatek kyseliny listové, dochází ke zvýšení hladiny látky zvané homocystein. Ta se hromadí v krvi a je rizikovým faktorem především pro naše srdce a cévy. Vysoká hladina této aminokyseliny v krvi může být spojována se zvýšeným krevním tlakem a vyšší srážlivostí krve. Studie naznačují, že kyselina listová může hladinu homocysteinu snížit a zařadit se tak mezi látky s preventivním účinkem vzniku kardiovaskulárních nemocí.

Vitamin B9 může být také spojencem v boji s depresí. U pacientů s depresemi se často objevuje jeden společný příznak, a to nedostatek kyseliny listové. Ten se může zpočátku projevovat podrážděním, nespavostí, únavou, ale může vést až k těžkým depresím. Pomoci tak může naordinování nejen příjmu kyseliny listové, ale celkově zdravá a vyvážená strava.

woykoff2017 > Novinky > B9 = kyselina listová
Loading...

Novinky

Stránkování

<1 23 4 5 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

<1 23 4 5 6 >