Jarní probuzení
28.4.2022
Jaro je jakýmsi pomyslným začátkem něčeno nového a za jeho oslavu jsou považovány Velikonoce. Restart organismu si v podobě tradičního půstu ordinovali již naši předci. Taková očista není od věci ani dnes, probuďte tělo ze zimního spánku a nastartujte ho odlehčeným jídelníčkem a náloží vitamínů.
Jak se rychle probrat a získat zpátky ztracenou energii? Zkuste změnit své návyky, přizpůsobte jídelníček a životní styl.
Předcházejte žízni
Podle vědeckých výzkumů je nejčastějším důvodem, proč se člověk cítí vyčerpaný, dehydratace. Většina lidí se mylně domnívá, že je potřeba pít vodu až ve chvíli, kdy pociťují žízeň. Přitom již před pocitem žízně se objevují jiné příznaky dehydratace jako je právě únava, bolesti hlavy či špatná koncentrace. Základem pitného režimu by měla být čistá pramenitá, nebo minerální voda. Tu můžeme prostřídat bylinnými a ovocnými čaji či zeleným čajem.
Zkuste zelený čaj
Přebytečné množství kávy, a že se to s ní dá přehnat lehce, na vás bude mít opačný efekt. Budete unavení, nervózní a více ve stresu. Káva je návyková a mnohdy věříte, že bez ní den nezvládnete. Sice vám rychle dodá energii, ale stejně tak rychle i její účinky vymizí. Vyměňte kávu za zelený čaj, jehož „nabuzovací“ účinky se uvolňují pomaleji.
Doplňte hořčík a vitamin B6
Hořčík neboli magnesium je jedním ze stopových prvků, které v našem těle hrají klíčovou roli při změnách nálady a redukci stresu. Jeho pravidelné doplňování pomáhá fungování svalů a nervů, udržuje stabilní srdeční rytmus a silný imunitní system. Obsahuje ho mnoho potravin, jako je sušené ovoce, celozrnné potraviny, luštěniny, je ale také ve vodě.
Vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid)
· Pokud je v jedné dávce alespoň 0,3 mg vitaminu B6, tak lze tvrdit:
· Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
· Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
· Přispívá k normální psychické činnost
· Přispívá k regulaci hormonální aktivity
· Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
· Přispívá k normální funkci imunitního systému
Vitamin B6 můžeme najít v řadě potravin například játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy, obiloviny, celozrnný chléb, kvasnice, drůbež, vejce, játra a zelenina. Množství pyridoxinu poklesne, pokud potraviny uvaříme (klesá kvůli ztrátám do vody)
Dopřejte si šlofíka
Přišli jste z práce a jste unavení? Pokud máte tu možnost, dejte si "dvacet" a zkrátka si odpočiňte. Uvidíte, že večer si mnohem více „užijete“ a i spát se vám půjde lépe, než kdybyste šli proti vašemu tělu a tomu, co si žádá. Samozřejmostí je taky dostatečný spánek, minimálně sedm hodin denně.
Hýbejte se
I když se to nezdá, účinným lékem na celkovou únavu je pohyb. Každá pohybová aktivita povzbudí krevní oběh, zbaví vás stresu a špatné nálady. Začít můžete procházkami a lehkými sporty, které úplně stačí k posílení a otužení organismu. Organismus můžete posílit otužováním. Právě na jaře se s ním dá pomalu začít. Příjemně teplou vodu střídejte postupně s vlažnou a studenou, přičemž dobu pobytu v chladné vodě můžete postupně prodlužovat.
Můžete také vyzkoušet doplňky stravy
s obsahem extraktu z listů ze zeleného čaje a vit. B6 nebo s obsahem hořčíku a vit. B6
Jste unavení dlouho? Zbystřete!
Odborníci se shodují na tom, že únavu trvající déle, než šest týdnů není dobré podceňovat. Může to signalizovat závažnější onemocnění, například depresi, chudokrevnost, onemocnění štítné žlázy, choroby srdce... Tohle už tedy řešte s lékařem.
Novinky
- 28.4.2022 Jarní probuzení
- 12.2.2018 Serotonin zlepšuje náladu, ale pomáhá tělu i jinak
- 5.2.2018 Léky na nervozitu
- 5.2.2018 Jak na deprese
- 5.2.2018 Škarohlídství se nenosí
Novinky
- 28.4.2022 Jarní probuzení
- 12.2.2018 Serotonin zlepšuje náladu, ale pomáhá tělu i jinak
- 5.2.2018 Léky na nervozitu
- 5.2.2018 Jak na deprese
- 5.2.2018 Škarohlídství se nenosí